סימון שבילים.jpg

הדרכת הורים בגישת ACT

ממוקדת ערכים וקבלה רגשית

כהורים אנו שואפים לגדל את ילדינו בהתאם למה שאנו מאמינים שחשוב בחיים ושישרת אותם בהמשך דרכם. עם זאת, לעיתים קרובות הורים נתקלים בפער בין השאיפות והערכים ההוריים לבין המציאות, הכוללת מערכת יחסים לא פשוטה עם הילד, קשיים שעמם הוא מתמודד, או התנהגות שאינה רצויה.


מצב כזה מהווה פתח לרגשות של אכזבה, תסכול וכעס, כלפי הילד, לצד תחושות של אשמה או חוסר שביעות רצון עצמית ביחס לתפקוד ההורה עצמו.


אני מאמינה שהדרכת הורים קצרה וממוקדת, עשוייה לפתור פעמים רבות מצבים רגשיים/התנהגותיים מורכבים אצל ילדים, כמו גם בעיות הקשורות לקשר בין הילד להוריו.


הגישה שמנחה אותי בעבודתי עם הורים היא ACT -Acceptance and commitment therapy, גישה פרקטית מאוד, המשתייכת לגל השלישי והמתקדם של הטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי. הגישה מסתמכת על שלושה עמודי תווך: מחוייבות לערכים, קבלה רגשית וקשיבות (מיינדפולנס).


בהקשר של הורות, אני עובדת על-פי מודל ייחודי שפיתחתי, המסתמך על גישת ACT, אותו אני מלמדת במסגרת הכשרה לצוותים טיפוליים . הדרכת ההורים היא בעלת שלושה מוקדים :


1. ערכים הוריים - נבין ביחד מהם הערכים שמנחים אתכם בהורות, מה הייתם רוצים להקנות לילדיכם, אילו הורים אתם שואפים להיות ואילו ילדים הייתם רוצים לגדל. וגם - מה השתבש בדרך וכיצד ניתן לגשר על הפער וליישם את הערכים ההוריים תוך התחשבות בצרכי הילד.


2. קבלה רגשית - אחד המפתחות להורות טובה ומספקת וכן לבריאות נפשית של ילדים היא היכולת של ההורה לקבל מצבים רגשיים מורכבים ללא ביקורת ושיפוטיות על הרגשות עצמם - הן של הילד והן של ההורה כלפיו. נלמד כיצד להרחיב את יכולת ההכלה הרגשית לשם כך.


3. הורות קשובה - בעידן המסכים לעיתים הורים שוכחים לעצור ולהתבונן בילד, לשהות איתו, להתעניין בו וברגשותיו. נלמד לראות כיצד הורות קשובה מחוללת שינוי.

קישור למאמר שפרסמתי  באתר "פסיכולוגיה עברית" אודות המודל הייחודי שפיתחתי להדרכת הורים: גמישות פסיכולוגית הורה-ילד - מודל טיפולי של הדרכת הורים בגישת ACT. .