אנשים מתושתשים.jpg

מיומנויות חברתיות

וטיפול בחרדות חברתיות

בעיות חברתיות אצל ילדים מהוות מקור לסבל ומצוקה רבים. כאשר הורים פונים בנוגע לקושי חברתי של הילד, חשוב לפני הכל להעריך את מוקד הקושי - האם לילד חסרה הבנה חברתית וכישורים חברתיים, או שקיימת חרדה חברתית שפוגעת בתפקודו בתחום זה. בהתאם לכך יותאם לו סוג הטיפול.

למידת מיומנויות חברתיות

היעדר הבנה חברתית וכישורים חברתיים יכול להוביל לבעיות חברתיות מסוגים שונים, כאשר אחת הקשות ומעוררות הסבל שבהן היא התמודדות עם הצקות. ילדים הסובלים מהצקות שומעים פעמים רבות ממבוגרים בסביבתם עיצות כגון "פשוט תתעלם", "תגיד למורה" או לעיתים אפילו מקבלים עיצות להעליב בחזרה את הילד הפוגע. למעשה, טכניקות אלה אינן יעילות ואף עלולות לגרום נזק חברתי לילד. קיימות טכניקות פשוטות, שאפשר להכיר ולתרגל בחדר הטיפולים ואשר יישומן על-ידי הילד פעמים רבות מצמצם במידה משמעותית את ההצקות כלפיו ואף מוביל להפסקתן.

בנוסף, ניתן ללמוד בתהליך הטיפולי מגוון של מיומנויות חברתיות כגון מיומנויות ניהול שיחה והצטרפות לשיחה, כללי התנהגות מקובלים בקבוצה, שליטה עצמית וויסות רגשי ועבודה על יוזמה ואסרטיביות.

הטיפול בבעיות חברתיות כולל פגישות הדרכה להורים ולרוב גם לצוות החינוכי, היות וחשוב שסביבת הילד תהיה מגוייסת לתהליך ובתיאום עם ההכוונה  שהילד מקבל בטיפול.

טיפול בחרדה חברתית

טיפול זה, בדומה לטיפול בפוביות ספציפיות נעשה באמצעות כלים של טיפול קוגנטיבי-התנהגותי, בשילוב ביופידבק. בשלב ראשון נעשה מיפוי של הגורמים מעוררי החרדה והילד לומד טכניקות של הרפיה וויסות גופני, מיינדפולנס והתמודדות עם מחשבות מעוררות-חרדה. בשלב הבא עליו ליישם את הטכניקות שלמד ("חשיפות"), בסיוע מערכת הביופידבק הממוחשבת, במגוון מצבים בדרגת קושי עולה בתוך חדר הטיפולים ובמקביל גם כמשימות לבית. בדרך זו הילד לומד להרגיע את עצמו במצבים בין-אישיים ובכך להרחיב את מעגל ההתנסות ולצמצם את ההמנעויות ממצבים חברתיים.

הטיפול נעשה בדרך משחקית ומהנה, תוך שילוב סימולציות בין-אישיות בתוך החדר וכן אנימציות וסרטוני יוטיוב, כחלק מהעבודה עם ביופידבק.