טיפול ואבחון לילדים מחוננים ומשפחותיהם

ילדים מחוננים מהווים אוכלוסיה ייחודית, בעלת מאפיינים וצרכים מורכבים. מדובר בילדים בעלי יכולת אינטלקטואלית כללית גבוהה מאוד, חשיבה "מחוץ לקופסא", סקרנות רבה, גמישות מחשבתית ויכולת אוטודידקטית מפותחת.

 יחד עם זאת, לא פשוט להיות ילד מחונן, החוויה העצמית של ילדים אלה היא מורכבת והמסגרת ה"רגילה" פעמים רבות לא עונה על הצרכים שלהם, מה שיוצר פתח לקונפליקטים ואף לקשיים תפקודיים. לרוב קיים פער גדול בין היכולת האינטלקטואלית לבשלות הרגשית והחברתית, שעשוי לגרום למורכבות בתפקוד ובחוויה הכללית בבית הספר ובקשרים החברתיים שהילד המחונן יוצר. כמו-כן, ליתרונות הרבים של המחוננות יש גם השלכות לא פשוטות. למשל: יכולת מהירה של קליטה עלולה להוביל לשעמום בכיתה ולהפרעות בשיעור; אהבת האמת והצדק, שאופיינית לילדים מחוננים, עלולה להוביל לחוסר גמישות חברתית ; יכולת הביטוי הקולחת והידע הנרחב עשויים לעיתים ליצור חיכוכים עם מורים, אשר נתפסים בעיני המחונן כיודעים פחות ממנו וכן השאיפה להצליח ולהיות מוערך בהתאם ליכולות עלולה להוביל לפרפקציוניזם, חרדת-בחינות ופגיעה בערך העצמי.

לאור תמונה זו, יש חשיבות רבה לכך שאנשי מקצוע שעובדים עם ילדים מחוננים והוריהם, בתחום האבחון והטיפול יכירו לעומק את המורכבות הרבה של המחוננות, על יתרונותיה וחסרונותיה. במהלך הכשרתי בתחום זה עברתי השתלמות מקיפה בנושא מחוננים במכללת לוינסקי וכן עבדתי במשך 3 שנים במכון המתמחה ספציפית במחוננים. בעברי האישי, אני בוגרת יאס"א, התיכון הישראלי למדעים ואמנויות, כך שיש לי היכרות קרובה ואישית עם עולם המחוננים.