Tiger walking .jpg

טיפול ביופידבק לחרדת בחינות לתלמידים וסטודנטים וחרדות ספציפיות נוספות

ללמד את הגוף להירגע בנוכחות הגורם המלחיץ

חרדת בחינות ופוביות ספציפיות

פחדים וחרדות בילדות הם בעלי שכיחות גבוהה ולמעשה כל ילד חווה אותם בשלב כלשהו. אולם, כאשר הפחד הופך להיות עקבי ומוגזם, כאשר הוא מלווה בעוררות גופנית גבוהה מאוד וכאשר הוא יוצר מצוקה גדולה ומגוון התנהגויות של הימנעות - ניתן להגדיר זאת כהפרעת חרדה מסוג "פוביה ספציפית". 

למה זה קורה?

תגובת הדריכות והעוררות הגופנית - מקורה באינסטינקט הישרדותי קדום (שמתעורר לדוגמה אם נתקלים במקרה בנמר בג'ונגל) והיא תגובה חיונית  והכרחית במצבי סכנה, שמייצרת עבור הגוף את האנרגיה הדרושה לו על מנת להילחם או לברוח. הבעיה נוצרת למשל כאשר הילד לומד לפרש את סיטואציית הבחינה במתמטיקה  כסכנה מוחשית ולפיכך מתעוררות תגובות גופניות עוצמתיות שאינן מתאימות לסיטואציה ומותירות את הילד בתחושת חרדה.

חרדת בחינות היא דוגמה לפוביה ספציפית וכך גם למשל חרדה מחיסונים, גבהים, או בעלי-חיים.  

כאשר ילד סובל מחרדת בחינות, ניתן בדרך-כלל להבחין ב-3 סוגים של סימפטומים: גופניים, רגשיים וחשיבתיים.

התגובות הגופניות כוללות תופעות כמו כאבי בטן, הזעה, דופק מהיר, או חוסר תיאבון לקראת המבחן ובמהלכו. מבחינה רגשית, הילד לרוב חש מתח   וחרדה, אך לעיתים גם כעס או עצבות. לכך נלוות פעמים רבות מחשבוות שליליות כמו: "אני אף פעם לא אצליח", או "אין לי סיכוי, עדיף כבר לא לנסות", שפוגעות ביכולתו של הילד להתרכז במבחן עצמו ונוצרת תחושה של "בלקאאוט" שנחווית כהצפה רגשית גדולה וחוסר יכולת לחשוב בבהירות ולזכור את החומר.

כיצד הורים יכולים לשים לב שילדם סובל מחרדת בחינות?

יש ילדים שמסוגלים לספר בבהירות על חווית ה"בלקאאוט" או הלחץ במבחנים, זה תלוי בגיל, ברמת המודעות העצמית וביכולת ההבעה הרגשית. אולם כאשר ילד אינו מספר, יש לשים לב למצבים הבאים:

* כאשר קיים פער גדול בין הידע והיכולת של הילד לבין הישגים נמוכים במבחנים.

* כאשר הילד מראה התנהגויות של הימנעות סביב מבחנים, כגון המנעות מלהגיע למבחן עצמו, מללמוד למבחן או לעיתים אף מסתיר מההורים את קיומו של המבחן, כדי שלא יתבקש ללמוד. 

* כאשר קיימות תגובות גופניות/רגשיות/חשיבתיות סביב מבחנים, כמתואר לעיל.

במצב זה חשוב לפנות להתייעצות מקצועית, היות וחרדת-בחינות נוטה להגביר את עצמה בדרך של היזון חוזר: כתוצאה מהחרדה נוצרת פגיעה בתפקוד, שמנמיכה את הביטחון העצמי ולפיכך החרדה מתגברת וכך הלאה.

הטיפול בחרדת בחינות הוא קצר, פשוט ויעיל, וכך למעשה הטיפול בכל פוביה (חרדה) ספציפית. השילוב של ביופידבק בטיפול מקדם אף יותר את יעילותו ומוסיף אלמנט של משחקיות והנאה.

מהו ביופידבק?

ביופידבק הוא כלי טיפולי, המאפשר למטופל לראות על מסך מחשב את תגובותיו הפיסיולוגיות (למשל את רמת העוררות הגופנית) ובאמצעות זאת ללמוד לשלוט בהן ולשנות אותן.

הדבר נעשה באמצעות חיבור לחיישנים לא פולשניים (סקוטש סביב האצבע) שמעבירים מידע למערכת הממוחשבת.

כיצד מתבצע טיפול ביופידבק?

בטיפול ביופידבק בחרדות, אני מסתמכת על כלים של הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי - CBT  כמו למידה של הרפיות וטכניקות לשליטה במחשבות שליליות, כאשר השימוש במערכת הממוחשבת מהווה ערך מוסף שמייעל את היכולת של המטופל ללמוד להרפות ולשלוט בתגובותיו הגופניות.

הטיפול נעשה בדרך משחקית ומהנה, בשילוב אנימציות מחשב וסרטוני יוטיוב. 

ככל שהטיפול מתקדם, המטופל לומד ליישם את טכניקות ההרפיה שלמד במצבים בעלי רמת קושי עולה. למשל - ילד שסובל מחרדת בחינות יביא לחדר הטיפולים טופס בחינה ויפתור אותו תוך כדי שהוא מחובר לחיישנים. ילד שחרד מחיסונים ייצפה ביחד איתי בסרטונים של חיסונים, ובשלב מתקדם יותר, נביים סיטואציה של חיסון בחדר. מתוך התבוננות במסך, אנו נאתר ביחד את הרגעים בהם מתעוררת חרדה והמטופל ילמד לזהותם ולשלוט בהם. בנוסף, המטופל מקבל "שיעורי בית" לתרגול וליישום של הטכניקות שלמד במצבים אמיתיים מחיי היומיום. 

השילוב של תרגול יומיומי בבית, וסימולציות של מצבים מעוררי חרדה אמיתיים בחדר הטיפולים, מסייעים לילד להתמודד עם החרדות "בזמן אמת" ומלמדים את הגוף להירגע, בנוכחות הגורם המלחיץ.

הרגיעה הגופנית שמושגת בטיפול, משפיעה באופן מיידי על הרגשות והמחשבות וכך המטופל לומד להשפיע עליהם ולשנות אותם.

משך הטיפול הוא לרוב 12 פגישות, כולל פגישות עם ההורים בתחילת ובסיום התהליך.

במשך השנים בהם אני מטפלת בביופידבק ובאמצעות המשובים שקיבלתי ממטופליי, ראיתי שהטיפול משפיע לא רק על החרדה הספציפית שבעטיה פנו לטיפול, אלא הינו בעל השפעה נרחבת על אורח חייהם. מטופלים מדווחים על איזון נפשי וגופני טובים יותר ועל כך שרכשו כלים להתמודדות עצמאית עם מתחים, שהם יכולים ליישם אותם במגוון מצבים בחייהם.

שיטת ביופידבק הינה יעילה מאוד גם בטיפול בחרדות חברתיות וניתן לקרוא על כך כאן.